Bel Fıtığı Tedavisi

BEL FITIĞI TEDAVİSİ

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan manipülasyon tedavisi, bel ve boyun fıtığı hastalarını sağlığına kavuşturuyor. Manipülasyon (elle tedavi) ya da manuel terapi, 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Mısır piramitlerindeki hiyelogriflerde gözlendiği gibi, M.Ö. 4. asırda Hipokrat zamanında da elle tedavi uygulandığı biliniyor.

Bu tedavi, dünyada A.B.D, İngiltere, Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya, Kanada, Rusya, Norveç gibi birçok ülkede de binlerce doktor tarafından uygulanıyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde yılda 90 milyon manipülasyon tedavisi uygulandığı belirtiliyor. Ancak özellikle ilaç endüstrisinin sadece tıbbi yayınları ve ilaç tedavilerine yönelik araştırmaları desteklemesi ve bu tedavide de sadece hekimin el becerisi ve deneyimlerinin söz konusu olması yanı sıra, sağlık politikalarındaki desteksizliğin de etkisi ile manipülasyon uzmanı sayısı Türkiye'de olması gerekenden daha az.

KIRIKÇI VE ÇIKIKÇILARA DİKKAT

Dünyada çok yaygın olmasına karşın Türkiye'de az sayıda uzman doktor tarafından bilinen ve uygulanan bu tedavinin Türkiye ‘de de yayılmasına büyük ihtiyaç olduğunu vurgulayan Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, bilimsel yaklaşımla ele alınacak ve uygulanması rehabilitasyon hekimlerince yaygınlaştırılacak manuel terapinin, yararı kanıtlanmış bir tedavi metodu olarak Türkiye'de hak ettiği yeri kısa zamanda alacağını da ifade ediyor. Türkiye’de bu konuda isim yapan kırıkçı ve çıkıkçıların halkın büyük bir ilgisini kazandığını ve bu kişilerin hiçbir tıbbi bilgisi olmadığı halde kontrolsüz olarak insanları tedavi ettiklerini belirten Ali Şahabettinoğlu, bilinçsizce yapılan her yanlış hareketin insan sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabileceği konusunda hastaları uyarıyor.

"YÜZDE 98 BAŞARI"

Bursa’daki merkezinde bel ve boyun fıtığı hastalarında, uzun yıllardır uyguladığı elle tedavi yöntemi ile birçok hastayı sağlığına kavuşturan Ali Şahabettinoğlu, uyguladığı bu tedavi yönteminin hafif vakalarda 2-3, orta vakalarda 4-6, ileri vakalarda ise 8-10 seans sürdüğünü ifade etti. Şahabettinoğlu, tedavilerin ise 3-5 gün aralıklarla uyguladığını da kaydetti. Manipülasyon tedavisi ile yüzde 98 hastanın iyileştiğini, sadece yüzde 1-2 hastada ameliyat gerektiğini belirten Şahabettinoğlu, ameliyatın bel fıtığında ayaklarda ilerleyen kas gücü kaybı, idrar-büyük abdest kaçırma şikayeti olan ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen hastalarda, boyun fıtığında ise ellerde-kollarda ilerleyen kas gücü kaybı olanlarda ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen çok az sayıdaki hastada gerektiğini vurguladı. Sadece bel-bacak ağrısı, uyuşma ya da ense-kol ağrısı, uyuşma şikayetleri olan bel ve boyun fıtıklarının ameliyatsız olarak yüzde 98 hastada tedavisinin mümkün olduğunu söyleyen Şahabettinoğlu, tıbbi olarak gerekmedikçe ameliyat uygulanmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN